Proč pěstování levandule prospěje celé zahradě i vašemu zdraví?

Levandule patří díky sytě fialovým květům k nejkrásnějším bylinkám. V našich klimatických podmínkách se jí skvěle daří. Zasaďte si ji na zahradu, na záhonky nepustí škůdce a vy si budete užívat nejen krásnou vůni, protože ji využijete k dekoracím i v kuchyni!

Jak pěstovat levanduli?

V našich klimatických podmínkách se nejlépe daří levanduli lékařské, která má dlouhé výhony a husté a tmavě fialové květy. Protože je to rostlinka zvyklá i na vyšší nadmořskou výšku, daří se jí de facto kdekoliv. Aby rostla a těšila vás květy, vyberte jí slunné stanoviště. S půdou si moc starostí dělat nemusíte. Obecně se jí daří lépe v písčité půdě a je vhodné ji čas od času dopřát speciální hnojivo pro bylinky.

Začít můžete od semínek. Abyste se z krásy mohli těšit hned, kupte si rostlinku předpěstovanou. Při výběru pozor, aby neměla zažloutlé listy nebo narušený kořenový systém. Rostlinku zasaďte na vybrané místo a zalijte, nic více není potřeba.

Aby byl keřík hustý, je nutné pravidelně ořezávat. Odstraňte vždy jen zelené výhody, když byste sestřihli i dřevenou část, rostlině uškodíte. Dřevená část znovu obráží jen velmi těžko. Sklizeň provádějte těstě před tím, než se květy plně rozvinou.

butterfly-1520302_640

Proč je dobré mít levanduli u každého záhonku?

Květy lákají motýli a včely, naopak pro škodlivý hmyz, jako jsou mšice, mravenci aj. je její vůně odpudivá. Jednoduchým a přírodním způsobem tak zajistíte, že si na vaší úrodě nesmlsnou nezvaní hosté.

lavender-1490788_6404 způsoby využití levandule v kuchyni

  1. Kvítky můžete přidávat do letních salátů. Dodají netradiční chuť a vůni.
  2. Z čerstvé i sušené si udělejte čaj. Nádherně voní a má uklidňující účinky.
  3. Snadno si vyrobíte i levandulovou tinkturu. Do cca 2 dcl lihu či alkoholu (vhodná je vodka)ú, dejte hrst levandule a nechte macerovat 30 dní. Poté užívejte každý den po malé lžičce. Je to hlavně na uklidnění.
  4. Skvělý je i levandulový olej. Do 1 litru olivového oleje dejte 2 hrsti květů a stonků a nechte macerovat. Olej používejte k dochucení jídel, perfektní je pro zklidnění žaludku.
Sdílejte s ostatními:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu